קנאביס רפואי

קנאביס רפואי: הפוטנציאל הכלכלי של התעשייה המתפתחת בישראלמשהו טוב קורה בתעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. מתחום שסבל בשנותיו הראשונות מיחסי ציבור גרועים, בעיקר בשל הקונוטציות הסטלניות של החומר, הפכה תעשיית הקנאביס הרפואי לאחד התחומים הלוהטים עם לא פחות מ-50 סטראטאפים מבטיחים, מיליוני דולרים שגויסו עבור חברות שעוסקות בתחום, תכנית לימוד בטכניון להכשרת אנשי עסקים בתחום הקנאביס וכנסים שנתיים בתחום, שמושכים אליהם מאות מדענים, סטארטאפיסטים ומומחים מכל העולם.

את הרוח הגבית לתעשייה סיפקה, תאמינו או לא, דווקא הממשלה השמרנית שאישרה בשנה שעברה את רפורמת הקנאביס הרפואי, שאמורה להסדיר את העיסוק בתחום וקובעת תווי תקן - מה שהפך את ישראל לאחת המדינות עם הרגולציה המתקדמת והשקופה בעולם בתחום. כחלק מהסדרה זו, הוחלט לאשר לגופים נוספים לגדל קנאביס, מלבד שמונת החברות הקיימות, ושר החקלאות אורי אריאל הכריז שבתוך שנתיים יהיה לישראל פרוטוקול לגידול קנאביס. אפילו שר הבריאות יעקב ליצמן חזר בו מההתנגדות ליצוא קנאביס.

בשורת ייצוא הקנאביס הרפואי מישראל למדינות העולם עדיין לא כאן, אולם חקלאים רבים כבר הביעו רצון ליטול חלק במהפכה ולגדל קנאביס לייצוא.

 ולא רק זאת, ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שמתירה ניסויים בקנאביס על בני אדם, מה שגורם למדענים רבים לקיים את מחקריהם בבתי חולים ישראליים. בנוסף, במספר גדול של אוניברסיטאות נערכים מחקרים בתחום הקנאביס הרפואי, שעל בסיס הידע המגיע ממחקרים אלו הוקמו לא מעט חברות מבטיחות. מכון וולקני הקים חממת מחקר לריכוז המחקרים שלו בתחום.

Cann 10 הישראלית זיהתה את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בקנאביס הרפואי. החברה הקימה עם הטכניון תכנית לימודים בתחום היזמות העסקית בקנאביס רפואי, מעניקה ייעוץ בהקמת חוות גידול בחו"ל ואף נכנסת לשותפויות בהן, מקדמת אקסלרטורים וחממות של סטארטאפים הקשורים בקנאביס רפואי ומקיימת זו השנה השנייה כנס מדעי בינלאומי בו משתתפים מאות אנשי מקצוע מרחבי העולם שעוסקים בתחום הקנאביס הרפואי – מגדלים, אנשים עסקים מהתחום, סטארטאפיסטים ומדענים.

"אין ספק שמדובר בענף בצמיחה גדולה", אומר עופר שפוטהיים, מנכ"ל Cann 10, "התפתחה תעשייה שלמה סביב הנושא הזה שנותנת פתרונות מגוונים לאיך משפרים את הגידולים וממצים את החומר טוב יותר, איך שואפים את החומר ועוד. יש בארץ חברות שמתעסקות בפורמולות של גראס רפואי, תרופות ואפילו כלים לעישון או שאיפה. חברת syqe medical, למשל, פיתחה משאף חדשני שיודע לתת כמויות מדודות מהחומר. הם הצליחו לגייס 20 מיליון דולר למיזם".

"נכון להיום", מוסיף שפוטהיים, "גידול קנאביס רפואי אינו כלכלי למגדל בשל ההוצאות ההתחלתיות הגדולות הנחוצות למטרה זו כמו למשל דרישות האבטחה המחמירות. אני מאמין שבסופו של דבר יכנסו לתחום גופים חזקים שיכולים לממן את הגידול בשנים הראשונות ולקצור את הרווחים מאוחר יותר".

אולם בכל מה שקשור לסטארטאפים ולטכנולוגיות הקשורות לקנאביס רפואי, מציין שפוטהיים, השוק רק גדל: "אנחנו עדים לכניסתם של הרבה מאוד משקיעים, גם כאלו שמגיעים מתחומי השקעה שונים. לישראל יש שם מאוד טוב בעולם בתחום, וזה עוזר".

חברה שהיתה כאן עוד לפני שהממסד חיבק בחום את הקנאביס הרפואי היא תיקון עולם, חברת הקנאביס הרפואי הראשונה והגדולה בישראל, וממובילות התחום בעולם, שפעילה מ-2006. אהרון לוצקי, מנכ״ל החברה, צופה זרימה של מאות מיליוני דולרים לישראל, אם לא יותר מזה, כבר בשנים הראשונות, לכשתיפתח אפשרות הייצוא של קנאביס רפואי לחו"ל. "אמנם בארצות-הברית ובקנדה כבר מגדלים קנאביס לצרכים רפואיים, אבל באירופה השוק כמעט בתולי. חוץ מצ'כיה ומהולנד, אין גידולים או רגולציות בתחום בשום מדינה. כשאלו יפתרו, היצוא לשם יוכל להכניס כספים רבים למדינה", הוא אומר.

"אנחנו פעילים בתחום כבר למעלה מ-10 שנים", מוסיף לוצקי, "והיום יותר ויותר אנשים נחשפו לקרובי משפחה או חברים שהשתמשו בקנאביס רפואי ומבינים שמדובר למעשה בתרופה יעילה למגוון בעיות ללא תופעות לוואי כמעט. רק לפני חמש שנים אנשים היו מרימים גבה כשדיברת על קנאביס רפואי, היום זה הפך למקובל הרבה יותר וגם הממסד, באיחור גדול, החל לחבק את הרעיון".

לוצקי מאמין שעם התפתחותם של מוצרים חדשים בתחום, שלא כוללים את המרכיב הפסיכוטי, שמרתיע את רוב הציבור מקנאביס, יגבר השימוש בחומר באחוזים ניכרים. "פיתחנו אצלנו זנים של קנאביס ללא החומר הפסיכוטי", הוא אומר, "ואין שום סיבה שחומר כזה יהיה בפקודת הסמים. מדובר בתרופה יעילה שכבר כיום משתמשים בה אנשים עם מחלות אוטואימוניות, ילדים עם אפילפסיה וילדים אוטיסטים. התוצאות לא פחות ממדהימות. כשנוכל לייצא את הדברים האלו לחו"ל, אז גם תבוא הצמיחה הגדולה".

גם לפני אישור הייצוא של קנאביס ישראלי לחו"ל, הצריכה בשוק המקומי הולכת וגדלה משנה לשנה באחוזים גדולים, מה שמגדיל את הביקוש המקומי למוצר. עד לשנת 2012, קנאביס רפואי חולק לכ-9,000 חולים בישראל, בעוד שכיום, קיימים בישראל כ-28,000 בעלי רישיונות בתוקף לשימוש בקנאביס רפואי. על פי פרסומים של ארגון המגדלים בישראל, עד תום שנת 2018 מספר בעלי הרישיונות יצמח לכ-40,000. כמו כן, עד לשנת 2013, מתן אישור שימוש בקנאביס רפואי הופקד בידי שישה רופאים בלבד, בעוד שכיום, מספר הרופאים הרשאים להנפיק אישור רפואי עומד על מעל 40 רופאים.

השינוי התדמיתי של הקנאביס הרפואי לו אנו עדים, בנוסף למחקרים הרבים הזורמים בקצב מהיר אודות סגולות תוצריו של הקנאביס הרפואי, צפויים לגרום לצמיחה משמעותית במספר המשתמשים ובמקביל, צפויה עלייה במספר הרופאים הרשאים להעניק רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי באישור משרד הבריאות.

הגדלה כזו במספר הרופאים המורשים להנפיק מרשמים, עשויה לאפשר למספר משתמשים גדול בהרבה לרכוש קנאביס רפואי בצורה חוקית. בהמשך לזאת, ניתן להניח שככל שיהיו יותר משתמשים תחול ירידה בצריכה הממוצעת למשתמש, מהסיבה שהמשתמשים הקיימים הינם בעלי בעיות רפואיות קשות יותר מהמשתמשים הפוטנציאליים העתידיים.

כמו כן, התעשייה המשגשגת החדשה תייצר מקומות עבודה חדשים שלא היו קיימים בעבר – החל מבתי מרקחת למכירת קנאביס, דרך חנויות ומפעלים לייצור ממתקים המכילים קנאביס, בתי עסק לממכר כלי עישון או שאיפה של החומר ועוד. הערכות זהירות מדברות על הכנסות של 1.6 מיליארד שקלים בשנה לקופת המדינה מתעשיית הקנאביס הרפואי ויש הטוענים שהמספרים יכולים אף להגיע לכ-3 מיליארד שקלים בשנה.

חברת בזלת היא אולי הדוגמה הטובה ביותר לפוטנציאל הכלכלי הגלום בקנאביס הרפואי. היא החלה דרכה כחברת אבטחה לחוות גידול של קנאביס, והתפתחה ביחד עם השוק ועל-פי צרכיו. כיום מעניקה החברה באמצעות מרכז לוגיסטי גדול שבנתה, שירותי שינוע ואחסון של חומרי הגלם המעורבים בגידולים לארבע מתוך שמונה החברות שמגדלות קנאביס רפואי בישראל. החברה גם עוסקת באריזת החומר לפני אספקתו לצרכן ואף מציעה שירותי ייעוץ והדרכה לצרכני הקנאביס החדשים.

"להבדיל מאנשים אחרים, אני חושב שהפריצה הכלכלית של התחום תבוא מבפנים, מהשימוש המקומי ולאו דווקא מיצוא לחו"ל", אומר עמית אדרי, מנכ"ל בזלת, "פוטנציאל השוק בארץ עומד על כ-200 אלף משתמשים, כשמדובר ביבול של 40 טון בשנה. דווקא בחו"ל עדיין אין הסדרה ולכן גם לא יהיו שם מכירות כל-כך מהר. אצלנו התחום מתקדם במהירות. קח לדוגמא את קולראדו עם 6 מיליון איש שגרים שם. רק בשנה הראשונה נכנסו לקופת המדינה הזו מיליארד דולר. אז אמנם שם המכירות הם גם ממשתמשים רפואיים וגם ממשתמשים כלליים, אבל אם אתה מוריד את המכירות הכלליות, אתה מגיע לסכום של כ-2 מיליארד שקל, וזה הסכום שצפוי להיכנס למדינת ישראל ממכירות מקומיות. וזה המון".